Ochrona zabytków to działalność, której celem jest zachowanie dla przyszłych pokoleń dóbr kultury o szczególnej wartości historycznej, artystycznej lub naukowej. Zabytki mogą być materialne (np. budynki, rzeźby, meble) lub niematerialne (np. obyczaje, tradycje, muzyka).
Odpowiedzialność za ochronę zabytków spoczywa na państwie, które jest ich właścicielem, a także na instytucjach i osobach prywatnych, które je posiadają. Instytucje te muszą zapewnić odpowiednie warunki do ich przechowywania oraz prowadzić działania zmierzające do ich ochrony.
W Polsce ochroną zabytków zajmuje się m.in. Narodowy Instytut Dziedzictwa, który oprócz prowadzenia działań mających na celu ochronę zabytków, organizuje również szkolenia i konferencje dotyczące tej tematyki.
Ochrona zabytków to działania podejmowane w celu zachowania ich dla przyszłych pokoleń. Metody ochrony zabytków mogą się różnić w zależności od rodzaju zabytku. Najczęściej stosowane metody ochrony zabytków to:
Zabytki są zagrożone przede wszystkim przez zaniechanie ich ochrony ze strony władz. Często jest tak, że władze nie są w stanie poradzić sobie z ochroną zabytków ze względów finansowych lub ze względu na brak odpowiednich środków. Zabytki są także narażone na działania czynników środowiskowych, takich jak np. korozja.
Zabytki są ważne dla każdego społeczeństwa, ponieważ są one świadectwem historii i dziedzictwa kulturowego. Zabytki mogą być również źródłem tożsamości narodowej i dumy narodowej.
Niestety, wiele zabytków jest narażonych na degradację lub nawet zniszczenie. Z jednej strony jest to spowodowane naturalnymi czynnikami takimi jak czas, warunki atmosferyczne lub zmiany klimatu. Z drugiej strony, zabytki mogą być narażone na działania człowieka, takie jak wojny, przemoc, nieodpowiedzialna turystyka lub nieodpowiedzialne budownictwo.
Dlatego ochrona zabytków jest tak ważna. Ochrona zabytków to nie tylko ochrona przeszłości, ale także ochrona przyszłości. Poprzez ochronę zabytków możemy zapewnić, że nasze dzieci i wnuki będą mogły cieszyć się tymi samymi zabytkami, które my dziś cenimy.
Ochrona zabytków to także inwestycja w przyszłość. Zabytki stanowią ważny element gospodarki turystycznej w wielu krajach. Turystyka może przynosić duże korzyści ekonomiczne, ale tylko pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zachowane.
Naruszanie ochrony zabytków jest przestępstwem, które może grozić wysokimi karami finansowymi lub ograniczeniami wolności. W Polsce kary za naruszenie ochrony zabytków są uregulowane w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
W myśl tej ustawy, naruszenie ochrony zabytków jest wykroczeniem i może być sankcjonowane grzywną do 5 000 złotych. Natomiast jeżeli naruszenie to stanowi przestępstwo, kara może być wyższa i wynosić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Przestępstwem jest także niszczenie lub uszkodzenie zabytku, a także jego bezprawne przemieszczanie lub przechowywanie. Za te przestępstwa grożą kary do 2 lat pozbawienia wolności.